Tork Konvertör TamiriTork Konvertör Tamiri

Şanzıman türbünü olarak da isimlendirilmekte olan tork konvertörü, otomatik vitesli olan araçlarda kullanılmakta olan motor ve şanzıman arasında yer alan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mekanik vites kutulu olan araçlarda debriyaj görevini karşılamaktadır. Kavrama görevini üstelenir ve motordan aldığı hareketi şanzımana ileterek tork artışını sağlamakta olan bir sistemdir.  Tork konvertörlerinin en önemli özelliklerinden birisi hidrolik kavramlardan farklı olarak motor momentini yani tork gücünü arttırmasıdır.

Genel olarak 1500 ila 2000 devirleri arasında devir ibresinde titreme ile birlikte çelik düşüklüğü yaşanabilmektedir. Bu tarz arızalarda tamir için fiyatlar aracın markasına ve arıza boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Araç launc cihaza bağlandığı zaman arıza kodundan arızanın ne olduğu belli olmaktadır. Aynı zamanda tork solenodi kontrol edilmesi de gerekmektedir.

Tork solenodinin arızalandığı zaman tork konvertörünün revizyonu yeterli gelmemektedir. Bu durumda titremeye neden olmaktadır. Bazı durumlarda tork yani türbün komple değişmesi gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda da ekstra masraf çıkabilir.

Torksan, tork konvertör tamiri hususunda piston birleştirme, kaynak ve test makineleri ile balans ekipmanları kullanılarak işlemler yapılmaktadır.

Özel yapısı sebebiyle mühürlü bir hazne şeklinde olan ve içerisinde birden fazla parça bulunan tork konvertörü yalnızca deneyimli kişiler tarafından tamir edilmelidir.

Tork konvertörü tamirinde sistem içerisinde arıza yapmış olan parçaların yeni yedek parçalar ile değiştirilmesi sonucunda onarım işlemi yapılmış olan tork konvertörünün en önemli aşaması olan çalıştırma aşamasına geçilmektedir.

İçerisinde bulunan çok yüksek yağ basıncı sayesinde çalışan bu yapı oluşan basınca dayanabilecek bir yapıya sahip olduğundan mutlaka emin olunması gerekmektedir. Çalıştırma işlemini mutlaka bu alanda uzman olan bir kişinin yapması gerekir.

Torksan tork konvertörü tamiri konusunda uzman olan bir firmadır. Güvenli ve kaliteli hizmetlerin yanı sıra orijinal yedek parçalar satın almak için de Torksan firmasını tercih edebilirsiniz.

Tork Konvertörü Nasıl Çalışır?

Tork konvertör sistemi bir pervanenin diğer pervane kanatlarına hava çarptırması ve döndürmesi ile çalışan bir sisteme benzemektedir. Çalışma sistemindeki tek fark ise hava yerine yağ kullanılıyor olmasıdır.

Tork konvertörünün en önemli görevleri arasında motordan aldığı ivmenin şanzımana iletilmesi, motorun ürettiği torkun arttırılması gibi görevler bulunmaktadır.

Bu görevlerin yanında güç aktarma organlarında ve motorda meydana gelen titreşimler sayesinde burulmaları sönümlendirmek ve otomatik şanzıman yağ pompasına hareketini vermek gibi görevleri de bulunmaktadır.

Tork Kovertörünün Parçaları Nelerdir?

Tork kovertörünün hangi parçalardan oluştuğu merak edilmektedir. Bu parçalar arasında pompa, motor krank miline ya da volana bağlıdır. Motordan almış olduğu hareket ile dönmeye başlamaktadır.

Bu dönme hareketi ile konvertör içerisinde bulunan yağ da harekete geçmektedir. Harekete geçen yağ sayesinde oluşan santrifüj kuvveti ise türbin kanatçıklarına çarpar ve türbinin hareket etmesini sağlar.

Statör ise tek yönlü kavrama ile gövdeye bağlı olarak kullanılan bir parçadır. Türbinden gelmekte olan yağı pompaya dönüş yönünde iletmektedir. Pompaya karşı bir direnç oluşturulmasını engelleyerek tork artışını sağlayan bir parçadır.

Son olarak türbin ise pompa çarkından gelmekte olan yağın kuvveti ile birlikte döndürülen parçadır. Tork konvertörü parçaları zamanla eskir ve eski performansı ile çalışamaz. Bu gibi durumlarda tamir ve bakım işlemlerinin yapılması gerekebilir.

Yukarıda da açıklamış olduğumuz tork konvertörü parçalarının her biri son derece önemlidir. Her bir parçanın sağlam olması ve gerektiği gibi çalışması da son derece önemlidir. Tüm bu parçalara Torksan üzerinden ulaşmak mümkün olacaktır.

Revizyon Konusundaki Faaliyetlerimiz

İş Makinası Şanzıman Pompa Tamiri

İş makinalarının performansını artıran şanzıman pompa tamiri hizmeti için güvenilir ve kaliteli çözümler arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Deneyimli ekibimiz, uzman ekipmanları ve uygun fiyatları ile sizlere en iyi hizmeti sunmak için hazır.

Tork Konvertör Revizyon

"Tork konvertörü revizyonu fiyatları, tamir edilmesi gereken bir konvertörün tamir masraflarını belirler. Uygun fiyatlarla kaliteli tork konvertörü revizyonu hizmeti almak için uzman ekiplerimizle iletişime geçin. Detaylı bilgi için yazımızı okuyun!

Komple Şanzıman Revizyonu

Şanzıman pompa temini için doğru seçim yapmak, aracınızın performansı açısından hayati önem taşır. Kaliteli ve uygun fiyatlı pompa seçenekleri için siz de yazımızı okuyun ve aracınızın gücünü arttırın!

İş Makinası Otomatik Şanzıman Revizyon

Otomatik şanzımanlar, araçlarımızda sıkça kullanılan önemli bir parçadır. Bu yazıda, otomatik şanzıman revizyonu hakkında merak edilen tüm detayları bulabilirsiniz.