Ankara İş Makinası Tork RevizyonuAnkara İş Makinası Tork Revizyonu

İnşaat firmalarında genel olarak kullanılan kazıcı, yükleyici, kazıcı yükleyici, teleskopik ve mobil vinç grubundaki İş makineleri yaygın bir şekilde kullanılmaktadırlar.

İş makinelerinin temel prensiplerinde dizel motor tarafından tahrik edilmekte olan hidrolik pompanın istenildiği şekilde yük ve güç miktarına göre hidrolik yağı basınçlandırılmasını sağlayarak iş yapılması esasına dayanmaktadır. Paletli kazıcılarda dizel motorun görevi hidrolik pompa üzerinde debi oluşturmaktır. Dizel motorlarda, radyatör grubu motora bağlı bir pervane ile uygun bir şekilde bağlanmaktadır. Lastikli yükleyicilerde ise, dizel motor tork, şanzıman üzerinden akslara güç iletilmesi ile makinenin hareketi sağlanmaktadır.

Motora bağlı fren ve fan pompası, direksiyon pompası ve şanzımana bağlı hidrolik pompaların yardımı ile hidrolik güç üretmektedir. Bu hidrolik güç ile hidrolik valf grubu üzerinden bom, kova, yön, frenleme ve fan hareketlerinin oluşmasını sağlamaktadır.

İş makinelerinde revizyon işlemleri, makinenin durumuna ya da makinenin çalışma saatlerine bağlı olarak belirlenmektedir. İş makinelerinde genellikle 10.000 saatte bir hidrolik pompa, motor, şase üzerinde revizyon işlemleri yapılması gerekmektedir. Ama madeni yağların kalitesinin arttırılması sonucunda kestirimci bakım ile yağ numune alımları ile birlikte yapılmakta olan analizlerde bu saatler daha fazla uzatılabilmektedir.

İş makineleri Tork Konvertörü Nedir?

Tork kelimesi güç anlamına gelmektedir. Bir aracın motor gücünü ifade etmekte olan bu terim gücü yüksek olan arabaların hızlanması ve hareket kabiliyeti çok daha üstündür. Konvertör ise dönüştürücü anlamında kullanılan bir terimdir.

En genel tabiri ile motordan alınan gücü arttırarak şanzımana ileten bir yapıdır. Tork konvertörü debriyaj görevini üstlenmektedir. Tork konvertörünü motor ile şanzıman arasındaki bağı kurduğunu söyleyebiliriz. Manuel araçlarda bulunan debriyaj sistemine benzer bir sistem olarak da düşünülebilmektedir.

İş makinelerinde Tork Konvertörünün Çalışma Prensibi

Tork konvertörünün çalışma prensibini bir vantilatör ile izah etmek mümkündür. Karşılıklı bir şekilde bulunan iki adet vantilatörden birisinin çalıştırılması ve diğerinin çalıştırılmadığı zaman biraz zaman geçtikten sonra elektrik ile herhangi bir bağlantısı olmayan vantilatörün de dönmeye başladığı görülmektedir.

Burada elektriğe bağlı olmayan vantilatör iki vantilatör arasında bulunan hava akımı sayesinde hareket edebilmektedir. Tork konvertör bu şekilde çalışmaktadır. Bu noktada hava yerine yağ kullanılmaktadır. Şanzıman yağı olarak isimlendirilmekte lan bu yağ iki çarkın arasındaki etkileşimin gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Motordan güç alan pompa fanı yağ ile enerjisini karşısında bulunan türbin fanına iletmektedir. Bu şekilde de her iki fan da hareket eder. Pompa fanı direkt olarak motora bağlanmaktadır. Motordan alınan güç ile dönmeye başlar. Burada pompa fanı ile şanzımana hareket veren türbin fanı arasında bir katı bağlantı bulunmamaktadır. Aktarım şanzıman yağı sayesinde yapılmaktadır. Katı bağlantı olmaması nedeniyle de araç dursa bile fanlar serbest bir şekilde çalışmayı sürdürmektedir. Yani bu durumda araç durmuş olsa bile motor çalışmaya devam etmektedir.

İş makinelerinde Tork Konvertörün İç Yapısı Nasıldır?

Tork konvertörü temel olarak dört parçadan bir araya gelmektedir. Bu parçalar Impeller, türbin, statör, fan ve kapaktır.

Eski model araçların balata sistemi olmadığından genel bir kanı olarak otomatik vitesli araçların diğer araçlara göre daha fazla yakıt tükettiği düşünülmektedir. Bu balata sistemi yeni nesin araçların tümünde bulunmadığı için artık fazla yakıt tüketimi ve iç kayıplar yaşanması söz konusu değildir.

Ankara iş makinası tork revizyonu için Torksan firmasının iletişim bilgileri üzerinden firmaya ulaşarak hizmetlerden faydalanma imkanından yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda Ankara İş Makinası Şanzıman Revizyonu gibi farklı hizmetlerden de yararlanma imkânınız bulunmaktadır.

Revizyon Konusundaki Faaliyetlerimiz

İş Makinası Şanzıman Pompa Tamiri

İş makinalarının performansını artıran şanzıman pompa tamiri hizmeti için güvenilir ve kaliteli çözümler arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Deneyimli ekibimiz, uzman ekipmanları ve uygun fiyatları ile sizlere en iyi hizmeti sunmak için hazır.

Tork Konvertör Revizyon

"Tork konvertörü revizyonu fiyatları, tamir edilmesi gereken bir konvertörün tamir masraflarını belirler. Uygun fiyatlarla kaliteli tork konvertörü revizyonu hizmeti almak için uzman ekiplerimizle iletişime geçin. Detaylı bilgi için yazımızı okuyun!

Komple Şanzıman Revizyonu

Şanzıman pompa temini için doğru seçim yapmak, aracınızın performansı açısından hayati önem taşır. Kaliteli ve uygun fiyatlı pompa seçenekleri için siz de yazımızı okuyun ve aracınızın gücünü arttırın!

İş Makinası Otomatik Şanzıman Revizyon

Otomatik şanzımanlar, araçlarımızda sıkça kullanılan önemli bir parçadır. Bu yazıda, otomatik şanzıman revizyonu hakkında merak edilen tüm detayları bulabilirsiniz.