Komatsu Tork Konvertör TamiriKomatsu Tork Konvertör Tamiri

Manuel araçlarda vites değiştirilirken debriyaj kavraması ile motorun boşa alınması gerekir.

Otomatik olan araçlarda ise bu durum motor ile bağlantıyı kesecek olan bir debriyaj olmadığından tork konvertörü ile sağlanmaktadır. Tork konvertörü manuel araçlarda olan debriyaj sistemine benzer bir sistem olarak düşünülebilmektedir.

İş makinelerinde tork konvertörünün tamirinin yapılması bu sebeple çok önemlidir. Tork konvertörünü basit bir şekilde anlatacak olursak motordan alınan gücü arttırılarak şanzımana iletilen bir yapıdır diyebiliriz.

Tork konvertörü debriyaj görevini üstlenmiş olan bir kısım olarak karşımıza çıkmaktadır. Tork konvertörünü motor ile şanzıman arasındaki bağ olarak da düşünebiliriz.

Komatsu tork konvertör tamiri hizmetleri gibi bir çok hizmetten yararlanmak için Torksan firmasının web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Torksan firmasının iletişim bilgileri üzerinden firmaya ulaşarak tüm bu hizmetlerden faydalanma imkanından yararlanabilirler.

İş Makinalarında Tork Konvertörü Nasıl Çalışmaktadır?

Türbin, stator, pompa ve şanzıman sıvısı kısımlarının bir araya gelmesi ile tork konvertörü oluşmaktadır.

Tork konvertörünün çalışma şeklini açıklamak gerekirse, iki adet vantilatör pervanesine benzeyen küçük bir pervane ile konumlandırılmaktadır. Bu kısımda yer alan dairesel kapaklar içerisinde doldurulmuş olan şanzıman sıvısı hareket halindeyken şanzıman dişlilerine bağlı durumda olan türbine çarpmaktadır. Bu çalışma şeklinde de güç şanzımandan dişlilere iletilmektedir.

İş makinaları kırmızı ışıkta durdukları zaman tork konvertörü torkun bir miktarını şanzımana iletir. Frene dokunmadan tam olarak durulmaz. Bu aracın stop etmemesi içindir.

Bu nedenle de D yani vitesteyken iş makinasında ayak gazdan çekildiği zaman yavaş bir şekilde ilerler. Bunu sağlayan ise tork konvertöründen gücün bir kısmını ilerletmektedir.

Vites N konumundayken, yani boşa alındığı zaman pompa ve türbin tamamen boş döner. Bu şekilde şanzımana güç iletilmez.

Motor çalışmadığı zaman da tork konvertörü dönme hareketini her zaman sürdürür. Otomatik vitesli olan araçların sık sık dur kalk yapması daha fazla yakıt harcamasının sebebi budur.

İş Makinalarında Tork Konvertörünün Kısımları Nelerdir?

Tork konvertörü dört ana kısmın bir araya gelmesi ile birlikte oluşmaktadır. Bunlar türbin, pompa, stator ve şanzıman sıvısıdır.

Bu kısımlar sayesinde tork konvertörü doğru bir şekilde çalışmaktadır. Pompanın dönüşü sayesinde bir vakum oluşur ve şanzıman sıvısı pompa kanatlarının yönlendirdiği şekilde orta yarıklardan geçerek içeriye girer.

Türbin ve pompanın ortasında yer alan stator, türbinden gelen sıvının yeniden pompaya yönlendirilmesi ile torkun arttırılmasına katkıda bulunmaktadır.

Stator, türbin ve pompa pervaneleri ile aynı yönde dönmektedir. Ancak zıt yönde dönmez. Statorun enerji kaybı yaşamaması için çalışma anında dönmemesi gerekir.

Pompa ve türbin ortalama 56km/s hızda ve hemen hemen aynı hızda dönebilmektedir. Bu durumda ise statora ihtiyaç duyulmaz. Stator farklı hızlarda dönen türbin ve pompa ikilisinin hareketi kuvvetlendirici bir rolü bulunmaktadır.

İş makinası sabit hıza yaklaştığı zaman türbine girer. Stator bu durumda kullanılmaz. Sıvı stator kanatlarına zıt şekilde çarptığı için onu serbest bir şekilde döndürmektedir.

Üç elemanın da hızları birbirine eşitlendiği zaman sensör yardımı ile bu durum algılanmaktadır. Bu şekilde de kilit mekanizması devreye girer. Bu sayede güç direkt olarak motora iletilir.

Tork konvertörü devreden çıktığı zaman yakıt tasarrufu sağlanabilir. Bu kilit mekanizması genellikle son viteste bulunur. Bazı araçlarda ise her viteste yer almaktadır. Aynı zamanda şanzıman sıvısının soğuyup daha verimli bir şekilde çalışmasına olanak sağlar.

Torksan, Komatsu tork konvertör tamiri hususunda tüm bu çalışma prensiplerini göz önünde bulundurarak sizlere en kaliteli ve en güvenli hizmeti sunmaktadır. Torksan firmasına iletişim bilgileri üzerinden ulaşarak tüm hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Revizyon Konusundaki Faaliyetlerimiz

İş Makinası Şanzıman Pompa Tamiri

İş makinalarının performansını artıran şanzıman pompa tamiri hizmeti için güvenilir ve kaliteli çözümler arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Deneyimli ekibimiz, uzman ekipmanları ve uygun fiyatları ile sizlere en iyi hizmeti sunmak için hazır.

Tork Konvertör Revizyon

"Tork konvertörü revizyonu fiyatları, tamir edilmesi gereken bir konvertörün tamir masraflarını belirler. Uygun fiyatlarla kaliteli tork konvertörü revizyonu hizmeti almak için uzman ekiplerimizle iletişime geçin. Detaylı bilgi için yazımızı okuyun!

Komple Şanzıman Revizyonu

Şanzıman pompa temini için doğru seçim yapmak, aracınızın performansı açısından hayati önem taşır. Kaliteli ve uygun fiyatlı pompa seçenekleri için siz de yazımızı okuyun ve aracınızın gücünü arttırın!

İş Makinası Otomatik Şanzıman Revizyon

Otomatik şanzımanlar, araçlarımızda sıkça kullanılan önemli bir parçadır. Bu yazıda, otomatik şanzıman revizyonu hakkında merak edilen tüm detayları bulabilirsiniz.