Komatsu İş Makinası Tork revizyonuKomatsu İş Makinası Tork revizyonu

Manuel yani düz vites şeklinde kullanılan otomobillerde vites değiştirilirken debriyaj kavraması ile motorun boşa alınması gerekmektedir. Otomatik vitesli olan araçlarda ise bu durum motor ile bağlantıyı kesecek olan bir debriyaj olmadığı için tork konvertörü bulunmaktadır.

Tork kelimesi güç anlamına gelen bir kelimedir. Konvertör ise dönüştürücü anlamında kullanılan bir terimdir. Tork konvertörünü en basit şekilde motordan alınan gücü arttırarak şanzımana ileten bir yapıdır diyebiliriz. Tork konvertörü debriyaj görevini üstlenen bir kısımdır. Tork konvertörünü motor ile şanzıman arasındaki bağı kurduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Tork konvertörünü manuel araçlarda bulunan debriyaj sistemine benzer bir sistem olarak da düşünmek mümkün olacaktır. İş makinalarında tork revizyonunun yapılması bu sebeple çok önemlidir. Komatsu iş makinası tork revizyonu hizmetleri gibi birçok hizmete ulaşmak için Torksan firmasının web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ankara iş makinası tork revizyonu için Torksan firmasının iletişim bilgileri üzerinden firmaya ulaşarak hizmetlerden faydalanma imkanından yararlanabilirsiniz.

İş Makinası Tork Konvertörü Nasıl Çalışır?

Türbin, stator, pompa ve şanzıman sıvısı kısımlarından oluşmakta olan tork konvertörü, iki adet vantilatör pervanesine benzeyen küçük bir pervane ile konumlandırılmaktadır. Bu kısımda bulunan dairesel kapaklar içerisine doldurulmuş şanzıman sıvısı hareket halinleyken şanzıman dişlilerine bağlı konumda olan türbine çarpmaktadır. Bu şekilde de güç şanzıman dişlilerine tork olarak iletilmiş olacaktır.

İş makinası kırmızı ışıkta durduğu zaman tork konvertörü torkun bir miktarını şanzımana iletmektedir. Frene dokunmadan tam olarak durulmamaktadır. Bu aracın stop etmemesi için zorunlu bir durumdur. Bu sebeple de ‘’D’’ yani viteste olan iş makinesini duruyorken gazdan ayak çekildiği zaman yavaş bir şekilde ilerlemeye başlamaktadır. Bu durumu sağlayan tork konverterinin gücün bir kısmını ilerletiyor olmasıdır diyebiliriz.

Vites ‘’N’’ konumuna geldiğinde yani boşa alındığında pompa ve türbin tamamen boşta dönmektedir. Bu şekilde de şanzımana güç iletilmemektedir. Motor çalıştırılmadığı sürece de tork konverteri dönme hareketini her durumda sürdürmektedir. Otomatik vitesli olan araçların sıklıkla dur – kalk yapılan kullanımlarda daha fazla yakıt harcamasının sebebi de budur.

İş Makinası Tork Konvertörü Kısımları Nelerdir?

Tork konvertörünü dört ana kısım oluşturmaktadır. Türbin, pompa, stator ve şanzıman sıvısı kısımları sayesinde tork konvertörü çalışmaktadır. Pompanın dönüşü sayesinde bir vakum oluşmaktadır ve şanzıman sıvısı pompa kanatlarının yönlendirdiği şekilde orta yarıklardan geçerek içeri girmektedir.

İçeride dönel bir hareket sıvı türbinin ters yönde dönmesini sağlamaktadır. Başka türlü sıvının türbinden çıkmasına imkân bulunmamaktadır. Bu sebeple de dönüşü ters yöne çevirmesi gerekmektedir.

Türbin ve pompanın ortasında bulunan stator ise, türbinden gelen sıvının tekrar pompaya yönlendirerek torkun arttırılmasına büyük oranda yardımcı olmaktadır. Stator türbin ve pompa pervaneleri ile aynı yönde dönmekte serbesttir ancak zıt yönde dönmemektedir. Çünkü statorun enerji kaybı yaşamaması için çalışma anında dönmüyor olması gerekmektedir.

Pompa ve türbin yaklaşık olarak 65 km/s hızda hemen hemen aynı hızda dönmektedirler. Bu durumda statora ihtiyaç bulunmamaktadır. Stator farklı hızlarda döner türbin ve pompa ikilisi için hareketli için hareketi kuvvetlendirici rol oynamaktadır. İş makinası sabit hıza yaklaştığı zaman türbine girmektedir. Bu durumda statora ihtiyaç kalmamaktadır.

Sıvı stator kanatlarına zıt şekilde çarptığından onu serbest bir şekilde döndürmektedir. Üç elemanın yani türbin, pompa ve stator ’un hızlar birbirine eşitlendiği zaman bir sensör yardımı ile bu durum algılanmaktadır. Bu şekilde de kilit mekanizması devreye girmektedir. Bu sayede de güç direkt olarak motora iletilmektedir.

Tork konverteri devreden çıktığından yakıt tasarrufu da sağlanmaktadır. Bu kilit mekanizması genel olarak son viteste bazı araçlarda ise her viteste bulunabilmektedir. Bu durum aynı zamanda da şanzıman sıvısının soğuyup daha verimli bir şekilde çalışmasına olanak da sağlamaktadır.

Revizyon Konusundaki Faaliyetlerimiz

İş Makinası Şanzıman Pompa Tamiri

İş makinalarının performansını artıran şanzıman pompa tamiri hizmeti için güvenilir ve kaliteli çözümler arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Deneyimli ekibimiz, uzman ekipmanları ve uygun fiyatları ile sizlere en iyi hizmeti sunmak için hazır.

Tork Konvertör Revizyon

"Tork konvertörü revizyonu fiyatları, tamir edilmesi gereken bir konvertörün tamir masraflarını belirler. Uygun fiyatlarla kaliteli tork konvertörü revizyonu hizmeti almak için uzman ekiplerimizle iletişime geçin. Detaylı bilgi için yazımızı okuyun!

Komple Şanzıman Revizyonu

Şanzıman pompa temini için doğru seçim yapmak, aracınızın performansı açısından hayati önem taşır. Kaliteli ve uygun fiyatlı pompa seçenekleri için siz de yazımızı okuyun ve aracınızın gücünü arttırın!

İş Makinası Otomatik Şanzıman Revizyon

Otomatik şanzımanlar, araçlarımızda sıkça kullanılan önemli bir parçadır. Bu yazıda, otomatik şanzıman revizyonu hakkında merak edilen tüm detayları bulabilirsiniz.