Volvo Tork Konvertör TamiriVolvo Tork Konvertör Tamiri

Tork konvertörü olarak isimlendirilen ve genel olarak çalışma prensibi gerçek bir türbün sistemi olan bu sistemde hava yerine basınçlı yoğun yağ kullanılmaktadır.

Türbün kanatlarının belirli hızlarla motor ile şanzıman arasında bulunan sürüş konforu ve vites geçişlerini dengelemekte olan otomatik şanzıman düzeneğinin kilit noktasıdır diyebiliriz.

Volvo tork konvertörü tamiri, balans, piston birleştirme, kaynak ve test makinelerinde tam otomatik ekipmanların kullanımı ile yapılmaktadır.

Yapısı itibari ile mühürlü biz hazne şeklinde olan ve içerisinde birkaç parça bulunan tork konvertörünü bu alanda uzman olan kişiler tamir edebilmektedir.

Tork konvertörünün içerisinde bulunan parçaların yenisi ile değiştirilmesinde tamir işlemi yapılmış olan türbünün en önemli kısmı açma kapama işlemi olacaktır.

İçerisinde çok yüksek yağ basıncı ile çalışan bu yapının basınca dayanabilecek bir yapısı olması sebebiyle sistemin açma ve kapama işleminin kesinlikle bu alanda uzman olan bir kişi tarafından yapılması gerekmektedir.

Volvo tork konvertör tamiri için Torksan firması ile iletişime geçerek en kaliteli ve güvenilir hizmeti alabilirsiniz. Bunun için Torksan firmasının web sitesini ziyaret ederek Volvo markalı araçlar için yedek parçaları araştırabilirsiniz.

Volvo Tork konvertörü Arızaları Nasıl Belli Olur?

Arızalı olan bir tork konvertörü yolculuk yaparken ya da yolda bazı seslerin oluşmasına sebep olabilmektedir. Sürüş yaparken bu sesler çok daha yüksek çıkmaktadır. Şanzımandan garip sesler geliyorsa sorunu bir an önce çözmeniz gerekmektedir.

Seyir halindeyken aracınızın hızlanmasında ani düşüşler ya da artışlar oluyorsa arızayı fark edebilirsiniz. Bu çıkış basıncının tutarsız olmasına sebep olan bir arıza olduğunun habercisidir. Bu gibi durumlarda aracınızı en kısa sürede tamir ettirmelisiniz.

Aracınızı saatte yaklaşık olarak 60 km hıza çıkardığınız zaman araç titriyorsa bu tork konvertörünüzde sorun olduğu anlamına gelebilmektedir. Engebeli bir yolda gidiyormuş hissi yaşayabilirsiniz. Bu tarz bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman aracınızı mutlaka servise götürmelisiniz.

Arızalı olan tork konvertörü şanzımana göndermiş olduğu şanzıman yağı miktarını yönetme konusunda iyi değildir. Bazen çok fazla sıvı gönderir ve diğer zamanlarda ise yeterince sıvı göndermemektedir. Bu durum aracın yakıt ekonomisini düşürmektedir. Yani daha fazla yakıt tüketileceği anlamına gelmektedir.

Eğer tork konvertörünüz arızalı ise çıkış basıncı daha düşük olacaktır. Bu geçişlerin çok yumuşak hissedileceği ya da büyük ölçüde gecikeceği anlamına gelmektedir.

Zamanla birlikte geçişler çok zor ya da zorlu olacaktır. Bunu tersine çevirmek için tork konvertörünün çıkış basıncını daha iyi hale getirerek çözebilirsiniz.

Bu motorun RPM’sinin daha yüksek olmasını gerektirmektedir. Ama bunun gerçekleşebilmesi için yeni bir tork konvertörüne sahip olmanız gerekecektir. Torksan firması sizlere bu konularda her türlü desteği sağlamaktadır.

Tork konvertör Kilidi Nedir?

Düşük hızlarda impeller dönüş hızını türbine daha düşük kayıplarda aktarıyor olsa da yüksek motor hızlarında kayıplar şanzıman yağında sıcaklığı arttırmaya başlamaktadır.

Aktarım kaybı yaşamadan ve yüksek sıcaklık da motorun üretmiş olduğu torkun şanzımana ve dolayısıyla tekerleklere eksik bir şekilde gitmesini sağlamaktadır.

Kaybı engellemek için kilit mekanizması impeller ve türbini kilitleyerek aynı hız ile şanzıman yağından bağımsız olacak şekilde dönmesine olanak sağlamaktadır. Bunu kısaca açıklayacak olursak tork konvertörü mekanik bir kaplin olarak çalışmaya başlamaktadır.

Şanzıman yağının hareket aktarma etkisi kalmayacaktır. Bu şekilde de hem aktarma kayıpları hem de yağ sıcaklığının artmasının önüne geçilmektedir. Kavrama kilidine sahip modern tork konvertörleri üç farklı aşamaya sahiptir. Birinci aşama durağan, ikinci aşama hızlanma ve son olarak da üçüncü aşama sabit hızdır.

Revizyon Konusundaki Faaliyetlerimiz

Şanzıman Pompa Tamiri

İş makinalarının performansını artıran şanzıman pompa tamiri hizmeti için güvenilir ve kaliteli çözümler arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Deneyimli ekibimiz, uzman ekipmanları ve uygun fiyatları ile sizlere en iyi hizmeti sunmak için hazır.

Tork Konvertör Revizyon

"Tork konvertörü revizyonu fiyatları, tamir edilmesi gereken bir konvertörün tamir masraflarını belirler. Uygun fiyatlarla kaliteli tork konvertörü revizyonu hizmeti almak için uzman ekiplerimizle iletişime geçin. Detaylı bilgi için yazımızı okuyun!

Komple Şanzıman Revizyonu

Şanzıman pompa temini için doğru seçim yapmak, aracınızın performansı açısından hayati önem taşır. Kaliteli ve uygun fiyatlı pompa seçenekleri için siz de yazımızı okuyun ve aracınızın gücünü arttırın!

Otomatik Şanzıman Revizyon

Otomatik şanzımanlar, araçlarımızda sıkça kullanılan önemli bir parçadır. Bu yazıda, otomatik şanzıman revizyonu hakkında merak edilen tüm detayları bulabilirsiniz.