TORK KONVERTÖR VE OTOMATİK ŞANZIMAN KULLANMA TALİMATI

En son güncellendiği tarih: Nis 7

 1. Şanzıman filtrenizi değiştirin.

 2. Şanzıman soğutucunuzu değiştirin.

 3. Şanzıman pompanızı değiştirin.

 4. Şanzıman pompanızı bolca yağlayın ve yarım marş yaparak şanzıman pompasına yağ gelmesini sağlayın. Böylece hava yaptırmamış olursunuz. Pompanız hava yaptı ise, bu havayı almadan aracı kesinlikle çalıştırmayınız.

 5. Orijinal şanzıman yağı kullanınız. Torksan’ın tavsiyesi Mobil marka ATF 320 otomatik şanzıman yağıdır.

 6. Makine çalıştıktan sonra şanzıman ve tork, yağı iyice emince yağ seviyesini kontrol ediniz, eksik ise tamamlayınız.

 7. Şanzıman kalibrasyonunuzu yaptırınız. (Elektronik sistemli makinalarda geçerlidir).

 8. Şanzıman hortumlarınızı değiştirin veya dikkatlice basınçlı sıcak su ile veya özel bir solvent ile temizleyiniz.

 9. Şanzıman pompasını kasıntılı montaj etmeyiniz.

 10. Şanzıman çelik borularınızı dikkatlice basınçlı sıcak su ile temizleyiniz.

 11. Torkunuz ile birlikte gönderilen tork sacına, kesinlikle kaynak vurmayınız. Özellikle ZF 4WG210 şanzımanlarda bu sorun sıkça yaşanmaktadır.

 12. Tork kontrol valfinin çalıştığından emin olunuz. Valfinizde arıza var ise tork basınç üretmez.

 13. Tork sacınızın çatlak olmadığından ve balanslı olmadığından emin olunuz. Revizyon yapılmış torkunuzu takarken Tork sacınızı yenisi ile değiştirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü sacdaki bir eğrilik ya da çatlak, torkunuzun sağlıklsız bir şekilde balanslı dönmesini neden olacaktır.

 14. Elektronik sistemli makinalarda makine yazılımı orijinal olmalıdır. Makinayı kullanım esnasında ileri vitesten geri vitese alırken ve aynı şekilde geri vitesten ileri vitese alırken araç tamamen durmadan vitesi değiştirmeyiniz!

 15. Makinayı kapasitesi üstü yüklere zorlamayınız!

 16. Aşırı eğimli yerlerde çalışırken şanzıman ve motor yağ seviyenizi artırmayı unutmayınız.

 17. Lock-up Ünitesi torkunuzda türbin, statör ve impeller(pump)’dan sonraki en önemli parçalardan biridir. Özellikle Volvo G-H serisi Loder’ler ile Volvo Kaya kamyonlarında kullanılan Torklar lock-up üniteli torklardır. Lock-up Ünitesi, makinenizde otomatik olarak ve ya operatörün kontrolü ile devreye girer ve gerekmediğinde otomatik olarak ve ya manuel olarak devreden çıkarılır. Bu ünite sürekli çalışır durumda kalır ise makinenizin Torkuna zarar verebilir. Bu nedenle, Lock-up ünitesinin sağlıklı çalışmasını sağlayan aşağıdaki parçaların sağlam olduğundan emin olmanız gerekmektedir. -Lock up Valfi -Lock-up Bobini -Lock-up Sensörü

Bu parçalar sağlıklı çalışmaz ise makineniz sürekli kendisini ağır yük altında zannedecektir ve Torkunuzun ömrü fazla uzun olmayacaktır...Belirtilen kullanma talimatına uyulmadığı taktirde yaşanacak sorunlardan kullanıcı sorumludur.

*Listede verilen bilgilerin tüm hakları Torksan’a aittir. İzinsiz kopyalanması, çoğaltılması, paylaşılması ve yayınlanması yasaktır.


©2021 TORKSAN

4 görüntüleme0 yorum