Otomatik Şanzımanın Çalışma Prensibi

En son güncellendiği tarih: Mar 22



En yaygın otomatik şanzıman türü, vites değiştirmek için hidrolik gücü kullanır. How Stuff Works'e göre, bu cihaz bir tork veya sıvı bağlantı konvertörünü araç için istenen vites aralığını sağlayan dişli takımlarıyla birleştirir. Tork konvertörü, motoru şanzımana bağlar ve gücü viteslere aktarmak için basınçlı sıvı kullanır. Bu aparat, manuel bir sürtünmeli kavramanın yerini alır ve aracın sorunsuz yürümesini sağlar.


Manliness Sanatından gelen bilgiler, otomatik bir şanzımanın çalışmasını tasvir ediyor. Motor gücü tork konvertörünün pompasına iletirken, pompa bu gücü tork konvertörünün türbinine güç veren transmisyon sıvısına dönüştürür. Bu aparat, sıvının gücünü arttırır ve türbine daha da fazla güç iletir, bu da türbini ve bağlı merkezi şaftı döndüren bir girdap gücü dönüşü yaratır. Bu dönüşün yarattığı güç daha sonra şafttan şanzımanın ilk uydu dişli takımına aktarılır.


Bu tür bir şanzıman, hidrolik kontrol denen şeye sahiptir. Şanzıman sıvısı, hızın aracın hızına, dakikadaki lastik devir sayısına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişmesine izin veren bir yağ pompası ile basınçlandırılır. Dişli pompa, bir karterden transmisyon sıvısını çektiği ve basınçlandırdığı yerde planet dişli seti ile tork konvertörü arasına yerleştirilir. Pompa girişi, doğrudan motorun esnek plakasına bağlı tork konvertörünün yuvasına götürür. Motor çalışmıyorken, şanzımanın çalışması için gereken yağ basıncı yoktur ve bu nedenle araç hareket etmez.


Planet dişli takımı, dişlilerin bir dizi bant ve kavrama ile bağlandığı mekanik bir sistemdir. Sürücü vites değiştirdiğinde, motordan torku iletmek ve vitesleri artırmak veya azaltmak için bantlar bir vitesi döndürürken diğerini sabit tutar.


Tork konvertör revizyon, şanzıman revizyon ve iş makinaları yedek parça konusunda tüm ihtiyaçlarınız için, Torksan ile iletişime geçin.


#torkrevizyon #torkkonvertör #torktamiri #işmakinasışanzımantamiri #işmakinasışanzımanyenileme #şanzımanrevizyon #torksantorkkonvertör #torkrevizyonuankara #şanzımanrevizyonuankara #şanzımantamiriankara #uygunfiyat #kalitelihizmet #işmakinasıtorku #yedekparça #ağırişmakinaları